Oktatócsomagok

A Világ Legnagyobb Tanórája kiemelt témáihoz az ENSZ szakértői, valamint magyar szakemberek minden évben különböző tanóravázlatokat és kiegészítő oktatási segédanyagokat készítenek. A kizárólag online letölthető dokumentumok minden pedagógus számára elérhetők itt a honlapon, nyomtatásuk helyben, az iskolában történik. A 2024. évi oktatási anyagok mellett a Világ Legnagyobb Tanórája korábbi éveiben készült óravázlatok is használhatók.

2024. ÉVI OKTATÓCSOMAGOK

ÓRAVÁZLATOK

1-4. évfolyam

Mi kerüljön a tányérunkra? MEGNYITÁS

5-8. évfolyam

Hány kilométert utazik a tízóraid? MEGNYITÁS

9-12. évfolyam

Megoldás az élelmiszer-pazarlásra – a kapszulakamra óravázlat) prezentáció

Egyéb javasolt tananyagok

Minden tányér egy történetet mesél el (Világ Legnagyobb Tanórája, 2017) Tanóravázlat megnyitása Kapcsolódó kisfilm lejátszása A Világ Legnagyobb Tanórája angol nyelvű fenntarthatósági kompetenciafejlesztő eszköztára Letöltés

A Világ Legnagyobb Tanórája kiemelt témáihoz kapcsolódóan ajánljuk a FoodEducators program óravázlatait, amelyek letölthetők a program honlapjáról egy rövid regisztrációt követően.

A FoodEducators az EIT Food* programja, amely tartalmas, és kreatív óravázlatokat kínál az élelmiszertermelés és -fogyasztás mint rendszer témaköréhez kapcsolódóan. A tudományos alapokon nyugvó óravázlatok magyar nyelven is elérhetők különböző korosztályok számára az alábbi négy témakörben:

A Világ Legnagyobb Tanórája keretében 4+1 óravázlatot ajánlunk a FoodEducators honlapon magyar nyelven elérhető óravázlatok közül. A nemzetközi szakértők által kidolgozott óratervek idegen nyelvű mellékleteket, videókat, képeket is tartalmaznak, ezeket használják a tanulók igényeinek megfelelően az iskola lehetőségeihez igazítva.

Élelmiszerpazarlás és élelmiszerveszteség9-15 éves korosztály

Az óra célja, hogy növelje a diákok tudatosságát és ismereteit az élelmiszer-veszteséggel és élelmiszer-pazarlással kapcsolatban, valamint, hogy átadjon néhány gyakorlatban alkalmazható ötletet arra vonatkozóan, hogyan lehet a felesleges veszteségeket csökkenteni vagy elkerülni.

TOVÁBB
A lineáristól és körforgásos élelmiszerrendszerig12-15 éves korosztály

Az óra célja, hogy a diákok megismerjék a lineáris és a körkörös élelmiszerrendszerek közötti különbségeket, valamint egyszerű példákon keresztül betekintést nyerjenek a körforgásos gazdaság működésébe. Emellett fontos, hogy megértsék, miért lényegesek a körkörös élelmiszerrendszerek a fenntarthatóság és a környezetvédelem szempontjából.

TOVÁBB
Iskolai étel a jövőért14-18 éves korosztály

Az óraterv célja, hogy a tanulók megvizsgálják az iskolájukban árusított élelmiszereket, és elgondolkodjanak az étkezéssel kapcsolatos iskolai oktatási és karrierlehetőségeken. A tanulóknak tisztában kell lenniük az iskolában elfogyasztott ételek fontosságával. Emellett azzal is, hogy az iskola és környezete mit tehet a fenntarthatóságért.

TOVÁBB
Kinek higgyünk12-18 éves korosztály

Az óraterv célja, hogy bátorítsa a diákokat, hogy feltárják, értékeljék és tudatosan kritizálják a mindennapokban előforduló, gyakran kétértelmű vagy ellentmondásos élelmezéssel, táplálkozással kapcsolatos híreket, információkat.

TOVÁBB
Élelmiszer-karrier kitalálós játék14-18 éves korosztály

Az óra célja, hogy a diákok játékos módon fedezzék fel az agrár-élelmiszeripari ágazatban található munkakörök sokféleségét, és megértsék, hogyan kapcsolódnak ezek a munkakörök egymáshoz.

TOVÁBB

A FoodEducators Tevékenységek Kiskönyvében további három különböző kiegészítő program található kicsiknek, nagyoknak egyaránt.

Kérjük, hogy segítse a FoodEducators munkáját, hogy a fenti óravázlatokkal való tapasztalatát, véleményét, ötleteit megosztja egy rövid kérdőív segítségével:

 MÉDIAPARTNEREK